Terrazzo je vrlo svestran proizvod i poželjan materijal među arhitektima zbog svoje fleksibilnosti dizajna. Proizveden od kombinacije smola i prirodnih elemenata kao što su kamenje, staklo, ogledala, agregati, školjke kamenica i drugi dekorativni materijali omogućavaju neograničene mogućnosti dizajna za jedinstvene, bešavne (bez spojeva) podove i druge površine. Razdjelne trake poput metala i/ili tvrde plastike pružaju bogatstvo dizajna, omogućavajući razdvajanje kontrastnih boja ili jednostavno dodavanje geometrijskih oblika, ivica ili drugih elemenata dizajna.
Terrazzo kompoziti se uglavnom nanose na betonske površine i predstavljaju kombinaciju smole i agregata. Iako je njegova primarna vezivna smola epoksidna, može se dizajnirati i sa smolama slabijeg učinka u područjima podložnim nižim opterećenjima. Nudi površinu jednostavnu za održavanje koja je higijenska, izdržljiva i dugotrajna.
Osnova procesa nanošenja je ojačanje glatkog poda i homogeno polaganje i postavljanje izlivene Terrazzo smjese. Smjesa, za koju se očekuje da će u ovom stanju biti potpuno stvrdnuta, nanosi se abrazivima različitih svojstava od niske vrijednosti tvrdoće do visoke tvrdoće (klasična metoda površinske obrade prirodnog kamena) uz pomoć moćnih mašina za površinsku obradu i abrazivnih aparata (dijamant- čelik sa vrhom, jastučić na bazi smole).
Proces se završava poliranjem po želji, a ponekad i glaziranjem smolama različitih svojstava (alifatski/aromatični poliuretan, prozirni poliasparatik, prozirni epoksid).
Historija TERRAZZO podova
Prethodnik podnog sistema baziranog na mozaiku, koji su prvi primjeri viđeni u staroegipatskim mozaicima, nalazi se u Italiji. Tokom vremena, tehnike su se razvijale sa modernijim primjenama koje su se koristile u Veneciji tokom 15. vijeka. Venecijanski radnici su savladali svoju tehniku stavljajući male komadiće mramora u malter. Kada bi kamen bio postavljen, brusili bi i polirali površinu, ponekad kozjim mlijekom, kako bi otkrili lijepe dizajne i uzorke. Ova tehnika je skovana kao termin Terrazzo, što na italijanskom znači terasa. Elegantni, praktični i snažni teraco premazi korišteni su u cijelom regionu pružajući luksuzne, ali pristupačne opcije za podove.
Krajem 18. stoljeća, italijanske zanatlije su premjestili koncept teraca iz Evrope u Ameriku, gdje je dom Georgea Washingtona na Mount Vernonu bio među prvim poznatim upotrebama ove tehnike u Sjedinjenim Državama. Ubrzo nakon toga, tehnike nanošenja mramora i teraca proširile su se širom zemlje, postajući upotrebljiv i poželjan premaz za sve koncepte američke gradnje.
Do danas, terrazzo je izdržljiv građevinski materijal koji se sastoji od mnogo različitih agregata sa epoksidnim smolama bez otapala. Kao kompozitni karakter, epoksid se koristi kao sistem glatke teksture premaza. Terrazzo nudi neograničenu fleksibilnost arhitektima i dizajnerima u kreiranju zadivljujućih dizajna. Izdržljiv i jednostavan za održavanje.
Ugradnja TERAZZO podova
Betonske podne površine moraju se pripremiti prije nanošenja završne terrazzo površine. Ova priprema uključuje nagrizanje (brisanje) podova rasipanjem kako bi se omogućila jača veza s nanošenjem terazza. Nakon toga, potrebno je popuniti sve uočene pukotine u betonu kako bi se ojačala njegova površina. Nakon što su pukotine tretirane odgovarajućim proizvodom za njegu površine, nanosi se epoksidni prajmer bez d otapala laminiranjem staklenim vlaknima. Razdjelni profili se mehanički učvršćuju na površinu, u skladu s uputama, te se remontuju epoksidnom smolom i brtve.
Nakon što su sve pripreme površine završene i posljednji naneseni proizvod na bazi smole dovoljno očvrsnuo, u smjesu se ulijevaju dvokomponentne terrazzo smole bez rastvarača. Nakon toga se puni gotova agregatna smjesa koja ima konzistenciju maltera. Smjesu prije nanošenja treba homogeno izmiješati. Gotovi malter se polaže na površinu, pripremljen od strane iskusnih timova za nanošenje ručnim nanošenjem.
Ovaj proces uključuje dosljedno niveliranje kako bi se osigurala ravnomjerna primjena, čime se sprječavaju površinske nesavršenosti i lomovi naprezanja.
Nakon što se smjesa stvrdne, brusi se (poželjna je brusilica sa više glava) suho brusnim alatima sa dijamantskim vrhom koristeći odgovarajuću mašinu za površinsku obradu. Zatim se podvrgava osjetljivijoj (mokroj) površinskoj obradi abrazivnim jastučićima na bazi smole i polira, slično postupku koji se koristi u obradi površina od prirodnog kamena. U zavisnosti od načina rada ili arhitektonskog plana prostora koji se koristi, može se koristiti zastakljivanje smolama različitih svojstava (alifatski/aromatični poliuretan, prozirni poliasparagin, prozirni epoksid) za dodatni sjaj ili zaštitu.
Neka područja u kojima se može ugraditi terrazzo:
- Terminali aerodroma;
- Tržni centri;
- Farmaceutski i hemijski pogoni;
- Muzeji i kongresni centri;
- Izložbene palate;
- Obrazovne ustanove i društveni objekti;
- Uredske i upravne zgrade;
- Hoteli i restorani;
Prednosti terrazzo poda:
- Svojom strukturom bez neravnina stvara higijensko okruženje;
- Pruža estetski, dekorativni i umjetnički dizajn;
- Originalni dizajni mogu biti izrađeni od metalnih i kompozitnih plastičnih profila;
- Tokom svog vijeka trajanja, ima mnoge prednosti u održavanju i popravci, jer je pogodan za poliranje;
- Visoko otporan na termičke promjene;
- Ima visoku otpornost na habanje;
- Može se dizajnirati prema različitim zahtjevima protiv klizanja;
- Estetika i higijena – Terrazzo nudi fleksibilnost dizajna koja nije dostupna u drugim sistemima podova.
- Dugotrajnost – Stari i drevni teraco podovi, koji su nastali prije nekoliko stoljeća, još uvijek stoje u mnogim zgradama u Evropi, na Bliskom istoku i na Dalekom istoku. Epoksidni teraco podovi su daleko izdržljiviji i traju čak i duže od vijeka trajanja zgrada.
Ostali proizvodi za podove